– Med 40 år i kvarteren vet jag var du bor!

Jag vet var du bor. Ja om du bor i Blackeberg, Abrahamsberg, Bromma, Alvik, Beckomberga, Höglandet, Ålsten, Åkeshov, Smedslätten, Nockebyhov eller i någon av de andra stadsdelarna i Västerort –  och så hela Ekerö såklart där jag varit verksam i 15 år.

Lokalkännedom, personkemi och rekommendationer är viktigast vid valet av mäklare. Det slår kollegorna på Svensk Fastighetsförmedling fast i senaste undersökning, Bobarometern.


LOKALKÄNNEDOM 25%

PERSONKEMI 13%

REKOMMENDATIONER FRÅN BEKANTA 11%


Man skulle kunna slå ihop listan ovan i ordet TRYGGHET.

Svenskt kvalitetsindex senaste undersökning visar att de mäklare som tar service på allvar också är de som lyckas bäst.
– Det vanliga är att kunden har större förtroende för sin egen aktör än för branschen generellt. I den här branschen är skillnaden betydligt mindre än i andra branscher. De nöjdaste kunderna finns bland de aktörer som lyckas sätta de mjukare frågorna som en viktig del av affären, säger Johan Parmler, vd på Svenskt kvalitetsindex.

Känslan av trygghet och förtroende är något som alltså genomsyrar valet av mäklare – 47 procent av kunderna ansåg det vara det absolut viktigaste.

VI KAN VÅRT VÄSTERORT

Här är några PÄRLOR vi rekommenderar i Blackeberg. Klicka in dig på länken och bläddra gärna vidare i MAGASIN Västerort så får du en bra känsla hur vi presenterar ett boende till försäljning.


PÄRLOR i Blackeberg

 

Lokalt – Globalt – Personligt

På ERA är vi faktiskt hela 33 000 mäklare i 35 länder totalt. Det är många och det är Globalt. För egen del brinner jag för det Lokala och det Personliga. Jag har varit mäklare i 15 år i Västerort och på Ekerö. Jag bor dessutom området och jag är uppväxt här. Jag vågar påstå att jag kan vart enda gatsten här – bostad också. Och jag vet hur livet är här i Västerort. Kolla in några av mina PÄRLOR jag tipsar om ovan. För en bostad handlar mer om de fyra väggarna du köpt. Det handlar om området, parkerna, affärerna och så människorna såklart.
Pärlan på Grundtvigsgatan 26 är Robert E’s choklad, men hör av dig eller kom in på en kaffe så ska jag berätta var du bor.

Titta in till våra Bostäder här >>>

 

3 till från…

Ultimate Posts

No posts found.

Bergvärmepump ökar värdet med 125 000 kr

Har någon av dina grannar installerat bergvärmepump? Allt fler har uppmärksammat fördelarna med den miljövänliga energikällan.
Färre däremot vet att bergvärmen även höjer värdet på ditt hus.
Det visar Boolis nya bergvärmeanalys.
– Om du har en villa i Storstockholm med bergvärme ligger värdepåverkan på 200 000 kronor, säger Christopher Madsen, analytiker på Booli.

I år består analysen av 35 000 villor sålda med bergvärme och datan är hämtad från 2018-
och fram till 17 nov 2024. Slutsatsen är entydig: Sett över hela landet får man i snitt 125 000 kronor mer för sitt hus om det har bergvärme.
Förra året låg den siffran på 108 000.

Resultatet av årets analys visar en värdeökning i hela landet. I Storstockholm landar siffran på 200 000. Det är 50 000 kronor mer än vad förra årets analys.