Villapriserna steg med ytterligare 2 procent i februari, bostadsrätterna med 1 procent. Räknat över tolv månader ligger prisutvecklingen i Sverige på 6 procent för bostadsrätter och 15 procent för villor och omsättningen var den högsta hittills för en februarimånad.
Det har alltså börjat bra, ett virus till trots.
Många av oss mäklare har sedan förra sommaren sett prisutvecklingen som en coronaeffekt. Oväntat många letar efter nya, gärna större bostäder i spåret av pandemin. Även SBAB:s chefsekonom Robert Boije tror att det är pandemin som förklarar prisuppgångarna.
– Dels har värdet av att bo bra uppvärderats när man vistas mycket mera hemma. Dels konsumerar man mindre av annat, som utlandsresor. Då satsar den stora majoriteten som trots allt har jobbet kvar mer än innan på boendet, säger Robert Boije till Svenska dagbladet.
Enligt Boije kan prisstegringarna inte förklaras med att de långa räntorna sjunkit något eller med att amorteringskraven lättats under pandemin. Den fråga som du många andra ställer sig: Vad händer med priserna framöver?
Boije tror på “en viss rekyl. SBAB:s prognos pekar på svagt sjunkande bostadspriser från och med nästa år till följd av stigande långräntor. SBAB räknar dock med ytterligare prisstegringar resten av detta år
Det är en gissning so god som någon.
Särskilt på villamarknaden råder det högtryck. Det var brist på villor redan före pandemin, och Björn Wellhagen, vd vid Mäklarsamfundet, konstaterar att på riksnivå har villapriserna nu stigit oavbrutet under 15 månader i rad.
– Våra medlemmar berättar om fortsatt stort tryck på villavisningarna över i stort sett hela landet, säger Wellhagen.
Osvuret är bäst. Vår lokala marknad följer inte alltid de nationella kurvor. Det är därför vi finns här får att utifrån vår erfarenhet av de lokala trenderna. Du vet var vi finns.
