Ateljén i Gamla Enskede växer med pizzeria

I oktober 2016 öppnade Matateljén på Stora Gungans Väg i Gamla Enskede. Initiativtagare var Henrik Sauer som även ligger bakom Skärgårdsrestaurangen Svartsö Krog. Med sig har han sin partner Anna Klyvare.
– Matateljén kommer att bli ett ställe att hänga på för god lunch, en kaffe i delin eller afterwork på en fredag. Vi kommer även att erbjuda matlagningskurser och liknande i det öppna köket, berättar Henrik då.

Menyn på Matateljén har sedan dess mestadels varit vegetarisk, med möjligheten att välja till protein. Trots coronarestriktionerna öppnar paret nu en pizzeria i samma hus, Ateljéns Pizza. Pizzerian öppnar “på riktigt” under våren, men ägarna har smygstartat med att sälja pizza genom fönstret flera kvällar i veckan, och på helgerna.

– Vi har spanat på den här lokalen ett tag och kunde inte säga nej när den var till salu. Det är inte jättebra tajming, men det har gått jättebra. Vi har sålt allt vi kan sälja. Det går åt ungefär 220 degar på en helgdag när vi har öppet heldagar, säger Anna Klyvare till Mitti. 
Om det går bra?
– Det går åt ungefär 220 degar på en helgdag när vi har öppet heldagar.

VAR? Nynäsvägen 320. Beställningar gör du online på hemsidan eller via telefon: 08-409 19 811, vardagar (ons-fre) från kl 15.00, med upphämtning från kl 17.00. Helger (lör-sön) går det bra att förbeställa från kl 11.00, med upphämtning från kl 12.00.
Tänk på att onlinebeställningen är endast öppen under de angivna tiderna ovan och låses 20 minuter innan upphämtning.
Det kan finnas tider kvar, så slå en signal!

3 till från…

Ultimate Posts

No posts found.