Vinklad krönika

Bäst informerad gör den bästa affären

Digitaliseringen har förändrat bostadsmarknaden. Inte minst Hemnet har spelat en stor roll för säljare och köpare – och även för oss mäklare. Men en intressant artikel i Aftonbladet indikerar en trend skymmer en annan trend.
– Rekordmånga bostäder säljs direkt via mäklarbyråernas egna kanaler utan att hamna på Hemnet, säger en kollega till tidningen.

I takt med en allt hetare bostadsmarknad ökar andelen bostäder som säljs direkt via mäklaren utan bred marknadsföring, läser vi i en artikel i Dagens Industri. På flera orter säljs nu över 30 procent av bostäderna utanför Hemnet, visar en mäklarpanel.
Även Mäklarsamfundet bekräftar det något förändrade säljmönstret – ”där bostäder ryker innan de ens lagts ut på Hemnet.”

Vi noterar detta och tänker att de är bra med många kanaler. Inte för inte fortsätter vi här på byrån att hålla våra kunder och kontakter uppdaterade via vårt eget nyhetsbrev. Efter en skön sommar återkommer vi här med en hel del intressanta erbjudanden, tips och nyheter från en marknad där den som är bäst informerad gör den bästa affären.

Välkommen tillbaka!

Bergvärmepump ökar värdet med 125 000 kr

Har någon av dina grannar installerat bergvärmepump? Allt fler har uppmärksammat fördelarna med den miljövänliga energikällan.
Färre däremot vet att bergvärmen även höjer värdet på ditt hus.
Det visar Boolis nya bergvärmeanalys.
– Om du har en villa i Storstockholm med bergvärme ligger värdepåverkan på 200 000 kronor, säger Christopher Madsen, analytiker på Booli.

I år består analysen av 35 000 villor sålda med bergvärme och datan är hämtad från 2018-
och fram till 17 nov 2024. Slutsatsen är entydig: Sett över hela landet får man i snitt 125 000 kronor mer för sitt hus om det har bergvärme.
Förra året låg den siffran på 108 000.

Resultatet av årets analys visar en värdeökning i hela landet. I Storstockholm landar siffran på 200 000. Det är 50 000 kronor mer än vad förra årets analys.