Highvalley market är tillbaka i Högdalen!

I höstas arrangerades Highvalley market i Högdalen för första gången. Nu är det dags igen. På lördag, Valborgsmässoafton kl 10–16 firar vi vårt härliga grannskap i Högdalen Centrum. Det blir marknad med lokal konst, hemlagad mat från hela världen, dj:s, skoj för barnen, stor loppis, massor av musik och andra överraskningar.

– Förra gången var det mest aktiviteter på torget. Den här gången kommer det vara aktiviteter i hela centrum.
Loppis, foodtrucks och dj:s var något som mötte besökarna på Highvalley market i höstas. På valborg är marknaden tillbaka i Högdalens centrum.
– Lite större och lite bättre, säger Andy Frank, en av arrangörerna till Mitti.

Eldsjälarna på 19 Markets är taggade till tusen på att sprida kärleken., heter det på Högdalen centrums hemsida.
– Ta med alla dina vänner och bekanta – var med och skapa en dag av växande och fördjupad grannskapskänsla!

Vill du själv sälja vintageprylar, konst, hantverk eller hemlagad mat? Registrera dig via denna länk.

För mer information och inspiration, kolla här.

 

Bergvärmepump ökar värdet med 125 000 kr

Har någon av dina grannar installerat bergvärmepump? Allt fler har uppmärksammat fördelarna med den miljövänliga energikällan.
Färre däremot vet att bergvärmen även höjer värdet på ditt hus.
Det visar Boolis nya bergvärmeanalys.
– Om du har en villa i Storstockholm med bergvärme ligger värdepåverkan på 200 000 kronor, säger Christopher Madsen, analytiker på Booli.

I år består analysen av 35 000 villor sålda med bergvärme och datan är hämtad från 2018-
och fram till 17 nov 2024. Slutsatsen är entydig: Sett över hela landet får man i snitt 125 000 kronor mer för sitt hus om det har bergvärme.
Förra året låg den siffran på 108 000.

Resultatet av årets analys visar en värdeökning i hela landet. I Storstockholm landar siffran på 200 000. Det är 50 000 kronor mer än vad förra årets analys.