För 38:e året i rad presenterar HUI Research Årets Julklapp – och för 2025 har utmärkelsen gått till vuxenleksaken. Enligt HUI är fenomenet en tydlig markör för hur konsumtionen förändras: leksaker köps inte längre bara till barn utan i växande grad av vuxna för vuxna.
– Leksaksbranschen har haft ett antal tuffa år bakom sig … Vi ser nu ett skifte där allt större del av försäljningen i leksakshandeln utgörs av produkter som marknadsförs till vuxna, säger Emma Hernell, vd på HUI Research.
HUI pekar på att barnafödandet är historiskt lågt i Sverige, att skärmar och andra aktiviteter tar upp barns tid och att gränsen mellan barn och vuxen suddas ut.
– Vuxna vill ha hobbysaker och samlarobjekt – och den trenden syns tydligt i försäljningen. Produkter riktade mot vuxna den snabbast växande delen av leksaksmarknaden, både i Sverige och i andra europeiska länder.
