Vinklad krönika

Välkommen till jobbet, fru Minister!

Förra veckan blev det klart att miljöpartiets språkrör Märta Stenevi tar över som bostadsminister efter Per Bolund från samma parti. En skillnad är att Bolund också var biträdande finansminister, tillhörde samma departement som Magdalena Andersson och därmed regeringens inre cirkel.

Stenevi tillhör Arbetsmarknadsdepartementet och hennes formella titel är “Jämställdhets- och bostadsminister med ansvar för stadsutveckling och arbetet mot segregation och diskriminering”.
Om den titeln talar för att hon blir en starkare företrädare för bomarknaden är ännu skrivet i stjärnorna.

Mäklarsamfundets vd Björn Wellhagen kommenterar utnämningen med att det finns mycket för den nya bostadsministern att ta tag i, särskilt när det gäller unga vuxna.
– De åtgärder som Mäklarsamfundets medlemmar främst menar vore viktigast för att hyvla ned den ständigt växande tröskeln för ungas inträde på bostadsmarknaden handlar mycket om kreditrestriktionerna. Samtidigt är det viktigt att påpeka att en enskild åtgärd inte kommer att vara tillräckligt.

På Fastighetsägarna anser man att det är bra med Märta Stenevis bakgrund som kommunalråd i Malmö med ansvar för samhällsbyggnadsfrågor.
– Utvecklingen av bostadspolitiken är en viktig fråga för att ge fler möjlighet att efterfråga en bostad. Med Märta Stenevis djupa kunskap om bostadsmarknadens utmaningar finns goda förutsättningar att få en fungerande bostadspolitik, säger vd Anders Holmestig.

Vi har sett bostadsministrar komma och gå. Eftersom vi tillhör den luttrade skara av optimister ger vi ministern en chans att visa vad hon går för.

Bergvärmepump ökar värdet med 125 000 kr

Har någon av dina grannar installerat bergvärmepump? Allt fler har uppmärksammat fördelarna med den miljövänliga energikällan.
Färre däremot vet att bergvärmen även höjer värdet på ditt hus.
Det visar Boolis nya bergvärmeanalys.
– Om du har en villa i Storstockholm med bergvärme ligger värdepåverkan på 200 000 kronor, säger Christopher Madsen, analytiker på Booli.

I år består analysen av 35 000 villor sålda med bergvärme och datan är hämtad från 2018-
och fram till 17 nov 2024. Slutsatsen är entydig: Sett över hela landet får man i snitt 125 000 kronor mer för sitt hus om det har bergvärme.
Förra året låg den siffran på 108 000.

Resultatet av årets analys visar en värdeökning i hela landet. I Storstockholm landar siffran på 200 000. Det är 50 000 kronor mer än vad förra årets analys.