Egen adress i Åre, Sälen eller Härjedalen är en dyr semesterdröm om den bara används några veckor om året. Enligt SBAB kan ägandet landa på 132 000–148 000 kronor per år – innan underhåll och värdet på det egna kapitalet räknas in.
I ett pressmeddelande räknar SBAB på kostnaden för ett genomsnittligt fritidshus som köptes under 2025 i tre populära fjällkommuner. Dyrast är Åre, där den årliga notan uppskattas till omkring 148 000 kronor. I Malung-Sälen är den 139 000 kronor och i Härjedalen 132 000 kronor.
För den som använder huset fyra veckor om året blir det 33 000–37 000 kronor per vecka. Beräkningen utgår från 80 procents belåning och inkluderar bland annat räntor, drift och avgifter. Däremot tillkommer underhåll – och kostnaden för den avkastning som det egna kapitalet hade kunnat ge någon annanstans.
– Att äga ett fritidshus i fjällen är otroligt dyrt i jämförelse med att hyra, om man bara planerar att vara där några veckor om året, säger Linda Hasselvik, privat- och boendeekonom på SBAB.
Uthyrning kräver planering: Den som hyr ut stugan kan få ned kostnaden rejält. SBAB räknar med uthyrning under tre sportlovsveckor och ytterligare sex veckor under året. Efter hyresintäkter blir ägarens kostnad, vid fyra egna veckor i stugan, 22 000–25 000 kronor per vecka.
De första 40 000 kronorna i hyresintäkter är skattefria. Men uthyrning innebär också arbete med städning, avtal och nyckelhantering – och mindre frihet att åka upp spontant.
Priset kan lyfta – eller falla: En värdeuppgång kan förstås väga upp en del av utgifterna, men den är aldrig given. I Åre har det genomsnittliga kvadratmeterpriset för fritidshus stigit från 20 600 kronor 2015 till 43 200 kronor 2025, enligt Booli Pro.
Samtidigt föll priset med 8 procent mellan 2024 och 2025.
– Att investera i en fastighet innebär alltid en risk. Ett sätt att minska risken är att tänka långsiktigt när man köper fritidshus, säger Linda Hasselvik.
