Under april såldes drygt 14 000 bostäder, varav 9 000 bostadsrätter (en minskning med 6 procent jämfört med föregående år) och 5 000 villor (en ökning med 6 procent). För perioden januari–april såldes 36 300 bostadsrätter (+1%) och 18 000 villor (+15%).
– Antalet sålda villor under årets första fyra månader är på en rekordnivå, säger Hans Flink. på Svensk Mäklarstatistik.
Små rörelser bland bostadsrätter: I april ökade priserna på bostadsrätter med 0,1 procent på riksnivå. Stormalmö noterade en prisökning på drygt 1 procent, Storstockholm med knappt 1 procent, medan Storgöteborg såg en minskning på 0,5 procent. I centrala delar var priserna oförändrade i Stockholm och Göteborg, men minskade med drygt 1 procent i Malmö.
– På årsbasis varierade prisutvecklingen från +2,5 procent i Storgöteborg till drygt +5 procent i centrala Stockholm och Stormalmö.
Stabilitet på villamarknaden: Villapriserna förblev i stort sett oförändrade i april över de tre storstadsområdena. På årsbasis har priserna ökat med cirka 3% i samtliga storstadsområden.
För mer detaljerad statistik och information, besök Svensk Mäklarstatistiks webbplats.